الکترو موتور های صنعت حفاری

صنعت حفاری نفت و گاز از قدیمی ترین صنایع مرتبط با استخراج نفت و گاز می باشد. دکل های حفاری به عنوان بخش اصلی این صنعت محسوب می شوند که انواع تجهیزات الکتریکال و مکانیکال در این دکل ها مورد استفاده قرار میگیرند. تجهیزات اصلی هر دکل حفاری عبارتند از پمپ گل ( MUD PUMP ) ، دراورکز ( DRAW WORKS ) میز دوار ( ROTARY TABLE ) و گرداننده فوقانی ( TOP DRIVE ) . هر یک از این تجهیزات، نیروی محرکه خود را از یک یا چند دستگاه الکتروموتور جریان مستقیم DC یا جریان متناوب AC دریافت میکنند.

الکتروموتورهای صنعت حفاری باید قابلیت کارکرد در شرایط محیطی خاص مانند محیط های گرم و مرطوب را داشته باشند و بتوانند در برابر ارتعاشات بالا و نوسانات پیوسته ی گشتاور استحکام لازم و عمر کافی را داشه باشند. به واسطه  نوع منحنی بار و نوع کاربری الکتروموتورها در دکل های حفاری، قابلیت کنترل دور و کنترل گشتاور و دستیابی به گشتاور راه اندازی بالا از ویژگی های الکتروموتورهای مورد استفاده در این صنعت محسوب می شوند.

الکتروموتورهای اصلی مورد استفاده در دکل های حفاری به نام تراکشن موتور ( TRACTION MOTOR ) و یا، دریلینگ موتور ( DRILLING MOTOR ) مرسوم هستند.

سازنده پیشرو در ساخت الکترو موتورها

شرکت رشد صنعت نیرو با عنوان سازنده پیشرو در ساخت الکتروموتورهای مورد استفاده در دکل های حفاری نفت و گاز شناخته می شود که انواع تراکشن موتورهای صنعت حفاری را در ایران بومیسازی نموده و به تعداد قابل توجهی ساخته است.

برای دیدن الکتروموتور های AC کلیک کنید

Type Constant Power (Horizontal, Series Wound, Onshore Rigs)
Maximum Continuous Power ۸۰۹kW ,7999 N.m , 1150A DC,750V DC and 956rpm
Intermittent duty cycle ۹۸۴ kW, 10209 N.m , 1400 ADC , 750VDC and 920rpm (60 Sec run -30 Sec rest)
INS.CLASS H
Maximum Speed ۲۳۰۰ rpm
Degree of protection- Motor IP44
Degree of protection- Terminal box IP55
Blower Capacity ۳۰۰۰ C.F.M
Accessories ۲۰ pin connector Emergency Switch Pressure Switch Oil field Hub

تراکشن موتورهای DC

تراکشن موتورهای DC ساخت شرکت رشد صنعت نیرو قابل جایگزینی با انواع تراکشن موتور های GE752 ساخت شرکت جنرال الکتریک آمریکا می باشند.

• تراکشن موتورهای AC ضد انفجار

تراکشن موتورهای AC ضد انفجار ساخت شرکت رشد صنعت نیرو قابل جایگزینی با انواع تراکشن موتور های GEB20 و GEB22 ساخت شرکت جنرال الکتریک آمریکا می باشند.

Type ۳Phase – Squirrel Cage – VSD
POWER ۸۵۰ kW
Voltage ۵۷۵ v
Current ۱۱۵۰ A
INS.CLASS H
Rated & Max Speed ۸۰۰-۲۳۰۰ rpm
Maximum Speed ۲۳۰۰ rpm
Degree of protection- Motor IP44
Degree of protection- Terminal box IP55
Type of Protection Ex e IIC T3
Cooling IC06
Mounting ۱۰۰۱
۲۱۱۱
Blower Capacity ۳۰۰۰ C.F.M
Accessories ۲۰ pin connector Emergency Switch Pressure Switch Oil field Hub
الکتروموتور های صنعت حفاری
  • ترمز برقی – ترمز فوکو

ترمز برقی ( Eddy Current Magnet Brake ) به عنوان تجهیز کلیدی در دکل های حفاری محسوب می شود. وظیفه ی این دستگاه کنترل سرعت عمودی رشته ی حفاری در زمان حفاری چاه می باشد. اساس عملکرد این دستگاه تلفات فوکو ناشی از حرکت یک هسته ی فریتی در میدان مغناطیسی ناشی از جریان گردابی می باشد که منجر به ایجاد گشتاور ترمزی میگردد.  تلفات فوکو منجر به ایجاد تلفات حرارتی قابل توجهی خواهد شد و به همین دلیل، سیم پیچ ها توسط گردش مداوم آب خنک می شوند.

شرکت رشد صنعت نیرو اولین سازنده ی ترمز های برقی مورد استفاده در دکل های حفاری می باشد. محصولات این شرکت در چند نوع مختلف ساخته شده و قابلیت جایگزینی با ترمز های برقی آمریکایی انواع مدلهای ELMAGCO  و چینی  DS و DWS را دارد.

استفاده از سیستم های عایقی خاص و منطبق شده با شرایط محیطی جنوب ایران، بهینه سازی قطعات مکانیکال از جمله شفت و بیرینگ هوزینگ ، استفاده از روشهای کنترل خوردگی و کاهش نرخ خوردگی از مهمترین مزیت های رقابتی محصولات شرکت رشد صنعت نیرو می باشند.

ترمز های برقی شرکت رشد صنعت نیرو در سه سایز مختلف ساخته می شوند و قابل جایگزینی با مدلهای زیر را دارند.
  • ELMAGCO 7838
  • ELMAGCO 7040
  • ELMAGCO 6032
  • DS 70
  • DWS 70